یوگا چیست؟

یوگا چیست؟

یوگ YOG یا یوگا YOGA  کلمه ایست سانسکریت. و انگلیسی آن to yoke بوده با کلمات jugum لاتین و zugum  یونانی و “یوغ” فارسی از یک ریشه زبانهای آریایی است.

معانی و تفاسیر مختلفی که برای آن بکار می رود این چنین است: ” جفت شدن”، ” جفت کردن”، “به زیر یوغ در آوردن”، ” جمع شدن”، ” رام کردن”، ” پیوند”، ” شایستگی”، ” یکی شدن” و ” انتزاع روحانی”.

یوگا راهی است که شخص با تکیه بر یکسری عقاید و باورها به تمرینات روحی و فکری و انتظامات رفتاری و حرکات تنفسی و ورزشهای جسمی ، قادر می گردد

اتحاد و هماهنگی کامل بین جسم و روح، تن و روان، رفتار و فکر ، بدن و ذهن بوجود آورد.

جسم و تن را به زیر یوغ و سلطه و فرمان خواسته ها و تصمیمات روح و روان درآورد و این عمل موجب نیل به آرزوهای بزرگ شخص می گردد

 

یوگا

 

او را در زندگی به موفقیتهای مهم و قدرتهای شگفت انگیز و سلامتی و نشاط می رساند و از او انسانی وارسته، فاضل، سالم، بشاش و قدرتمند می سازد.

از طریق یوگا بینش شخصی به آگاهی کل که محیط بر جهان است متصل می گردد جسم و روح به اتحاد و هماهنگی جالب توجه می رسد و روان و ذهن بر تن و بدن حکومت می کند.

به وسیله فلسفه یوگا انسان قادر می شود استعدادهای مختلف خود را پرورش دهد نیروهای درونی و قدرتهای نهانی خود را بیدار و تشدید نماید با خویشتن  خود سازش نماید،

 

یوگا

 

به وجود خود آگاهی یابد به حقیقت خود پی ببرد و به خودسازی کامل بپردازد و روحیه خود را بشاش و عمر خود را طولانی سازد.

اکثراً کلمه یوگا yogaa  را برای این  فلسفه و روش به کار می برند ولی صحیح تر است که کلمه یوگ را مورد استفاده قراردهیم

زیرا همانطوری که اشاره شد از ریشه یوغ می باشد و شاهد بر این نظر کلنه ای به عنوان اسم فاعل یوگی است و کلمه یوگائی به کار نمی رود و همچنین معادل این مفهوم کلمات جوک و جوکی می باشد

 

یوگا

 

یعنی به این فلسفه و روش یوگ یا جوک می گویند و اسم فاعل آن یوگی یا جوکی می باشد. ما در این مقاله در بعضی جاها کلمه یوگ و در برخی جاها کلمه یوگا بکار برده ایم.

این دو کلمه فرقی با هم ندارند و در حقیقت کلمه یوگ، یوگا و جوک فقط اسمهائی برای یک متد و فلسفه است.

 

یوگا

 

فلسفه “یوگ” یا “جوک” یکی از فلسفه های ششگانه هند بوده و در عین حال جالب توجه تر از پنج فلسفه دیگر است “راما کریشنیا” در مورد یوگ می گوید:

بوسیله یوگا یک نفر هندو هندوی بهتر می شود یک نفر مسیحی، مسیحی نیکوتر می شود و یک مسلمان، مسلمان خوبتری و یک یهودی، یهودی پسندیده تری می گردد.

دکتر روکر نیز درباره یوگ می گوید:منظور از ورزشهای یوگا تقویت نیروی معنوی است.

 

یوگا

 

سیواناتاد می گوید:

“فریفتگی در مقابل زیبائیها، به طور مستقل تجلی می کند و ترکیبی مساوی از شادی و شعور است و از هر آلودگی دیگر در امان می باشد.

گوئی در برابر و توأم از خلسه های مرموز عرفانی است و نشئه حقیقی آن، فوق خوش آمدهای لذات جسمانی می باشد.

تعلیمات یوگا برای این است که همه کس بتواند برای درک چنین حالاتی تلاش کند و از طرق مختلف که وجود دارد به آن دست یابد.”

 

 

یوگا

 

منوچهر ذولخیر می گوید:

هرکس در نهاد خود سرچشمه ای از یک نیروی نهانی دارد که برای بیشتر کوته فکران ناشناخته باقی می ماند و به ندرت جلب توجه شان را می کند.

درست است که برای کشف آن نیرو باید در وجود خویشتن بسیار دقت و توجه  داشت و آن را به کار برد تا در برابر بدگمانی و مخالفت روزگار نگهداری و حراست شود.

یوگا می خواهد آن نیروی پنهانی را به دست گیرد و از وی بهره برداری کند.

 

 

یوگا

 

حسین الماسیان می گوید:

آنانکه با فرهنگ یوگا آشنایی دارند به این نکته معترفند که عملی ترین و قابل توجیه ترین روش تسلط بر جسم و فکر، همانا یوگاست.

زیرا یوگا سرچشمه ایست که هر کس به اندازه اشتیاق و نیاز و متناسب با وضع جسمی و روانی و در هر سن و سال می تواند از آن سیراب شود. پس اگر خواهان تنی سالم و روانی شاد و عمری طولانی هستید تمرینات ها تا یوگا شما را یاری خواهد کرد تا در این امر موفق گردید.

 

یوگا

 

در کتاب باگاوادگیتا(نغمه الهی) آمده است:

آن یوگی (جوکی) که خود را تسخیر کرده باشد و آرامش درونی او با سرما یا گرما یا درد یا لذت و با احترام و تحقیر بهم نخورد و تمام وجودش بر جود عالی متوجه باشد و بر احساسات خود چنان مسلط باشد که بدون تفاوت به طلا و خاک به یک نظر بنگرد می گویند که یکی شده و به احدیت پیوسته است.

 

 

یوگا

 

کریشنا استاد همه یوگیها می گوید:

“انسان باید خود را با تصمیم و ایمان بدون انحراف به تمرین یوگا بگمارد. انسان باید بدون استثناء تمامی خواسته های مادی که از منیت دروغین بوجود می آیند را ترک کند و بدین سان تمام حواس خود را از هر طرف بوسیله فکر کنترل نماید.”

 

یوگا

 

یوکاناندا می گوید:

“انکار نفس را قبول ندارم بلکه معتقد هستم با ترکیبی از شاخه های مختلف یوگا و اجرای آنها می توان به خویشتن شناسی نائل آمد.”

 

 

یوگا

 

جمیس هویت می گوید:

“یوگا یک تکنیک روحی است و راه و طریقی به شمار می رود، یوگا مذهب نیست ولی برای مذهب هم تمرین و تکنیک قابل ملاحظه ای محسوب می شود.”

 

 

یوگا

 

کابوک در مورد یوگا می گوید:

یوگا می تواند با کند کردن حرکات اعضاء بدن مرگ را به عقب براند و عمر را طولانی سازد با انجام ورزشهای یوگا می توان افکار را متمرکز کرد و با ازدیاد تمرکز فکر اراده را بسیار قوی نمود

کسیکه بتواند افکار خود را تحت اختیار و اراده خود بگیرد، به طور مسلم قادر خواهد بود بر تمام احساسات و تمایلات خود حکومت کند.”

 

 

یوگا

 

سرهنگ راجان می گوید:

“کشش ورزش و حرکات مختلف یوگا راحت ترین و بهترین راه برای آرامش در ورزشکاران می باشد با وجود اینکه در اکثر ممالک برای اینکه ورزشکار خسته را برای مسابقه فوری دیگر آماده کنند و خستگی او را برطرف سازند از حمام سونا و ماساژ استفاده میکنند در صورتی که می توانند خود را با اجرای یک یا چند حرکت یوگا و تنفس عمیق تا حد اعلاء آرامش دهند.”

 

یوگا

 

 

مرتضی مدرس چهاردهی می گوید:

یوگا جسم را نیرو، روح را طراوت می بخشد و این ورزش موانع و اشکالات حساس بدنی را که ممکن است سیر تکامل روح را به تعویق بیاندا زد حذف کرده و از میان بر می دارد و روح بر زیبائی جسم حکومت می کند.”

 

یوگا

 

بهالندراسنیک رئیس سابق فدراسیون بازیهای آسیایی در مورد فلسفه یوگ می گوید:

” به عنوان یک سیستم شخصی، برای میزان و تنظیم جسم و روح هیچ تمرین دیگری یارای برابری با یوگا نیست یوگا علاوه بر اینکه یک تمرین بدنی  ایده آل است اکثر مردم می توانند آنرا  به عنوان مقاصد معینی مورد استفاده قرار دهند

مثلا جهت معالجه چندین بیماری، برای برطرف کردن تنشهای روانی، و غیره معالجه طبیعی از طریق فعالیت ویژه بدنی و رژیم های کنترل شده غذایی، یوگاهمانا عنصر اصلی به شمار می رود.”

 

 

یوگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *