درمان استرس ، اضطراب و دلشوره

تعریف و تفاوت استرس، اضطراب و دلشوره:

اگر چه مردمان عادی تفاوتی میان استرس و اضطراب قایل نیستند و غالبا انها را به صورت مترادف بکار میگیرند، اما در تعریف این دو را میتوان اینگونه از هم جد نمود.

استرس را میتوان یک حالت و یا یک تجربه روانی و جسمانی خاصی تعریف نمود که گذرا و موقتی می باشد.برای مثال دانشجویی که از ارایه کنفرانس دچار ترس میشود. و یا دانش اموزی که استرس امتحان دارد. و یا فردی که در اولین برخورد با جنس مخالف دچار استرس میشود.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

اما اضطراب همانند استرس دارای علایم مشابه جسمانی و روانی می باشد با این تفاوت که این علایم در فرد بصورت مزمن و پایدار در میاید.

بنابراین می توان گفت اضطراب ماحصل استرس های مداومی است که فرد در طول زندگی آن را تجربه نموده است.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

برای مثال اگر چنانچه مثالهایی که در باره استرس گفته شد ادامه پیدا کند در طولانی مدت بصورت مزمن و بیمارگونه خود را نشان می دهد که میتوان آن را اضطراب نامید.

دلشوره همان حالات جسمانی اضطراب و استرس می باشد.

 

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

بنابر این استرس و اضطراب و دلشوره یک حالت نابسامان و درهم ریختگی جسمانی مخصوصاْ در قفسه سینه همراه با یک نگرانی فکری می باشد

که هشداریست برای وقوع یک اتفاق واقعی و یا خیالی . معمولاْ اضطراب بیمارگونه یک جنبه خیالی و یا بدون هیچگونه دلیلی می باشد که فرد قادر به کنترل آن نیست و یا اینکه می تواند با دارو بطور موقت آنرا کنترل نماید .

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

تجربه نشان داده است که روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی به همراه هم می تواند فرد را به صورت اساسی و ریشه ای درمان کند .

حالتهای اضطراب همان آشفتگی و بیقراری جسمی و فکری می باشد که در فرد بوجود می آید .

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

حالتهای اضطراب مانند :

تپش قلب – دلشوره – لرزش اندام – حالت تهوع – تنگی نفس – سرگیجه – خشکی دهان – سستی اندام و غیره …

منشاء اضطراب ناشی از تجربیات تلخ و ناراحت کننده دوران کودکی و یا گذشته فرد و یا ناشی از شرایط فعلی فرد می باشد.

شروع ناگهانی استرس و اضطراب به همراه همه علائم ذکر شده فوق را تقریبآ می توان حمله هراس یا وحشت نامید (panic attack)

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

علل استرس، اضطراب و دلشوره:

از جمله دلایل اصلی استرس و اضطراب میتوان چنین نام برد:

۱٫ترس از مورد تایید واقع نشدن ۲٫ ترس از ارزیابی منفی ۳٫ تردید از انجام و عواقب یک عمل ۴٫ نگرانی در مورد یک اتفاق ناگوار یا نامشخص

۵٫ ترس از مرگ ۶٫ ترس از از دست دادن عزیزان، شغل، ترس از تنهایی و بسیاری از موارد استرس زای دیگر که اگر چنانچه ادامه یابد مزمن شده و تبدیل به اضطراب دایم و بیمارگونه میگردد که خود یکی از علایم افسردگی می باشد.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

پیامدها و عواقب استرس ، اضطراب و دلشوره:

از جمله عواقب استرس و اضطراب اختلال در عملکرد روانی، رفتاری و جسمانی می باشد.

عوامل روانی همچون عدم تمرکز حواس، فراموشی، پر خوری، اختلالات خواب، سو مصرف الکل و مواد مخدر، بی قراری، تحریک پذیری، اختلالات جنسی و در نهایت افسردگی و غیره میباشند.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

اختلال رفتاری همچون اختلال در عملکرد کاری، تحصیلی و عملکرد ورزشی میشود. اختلالات جسمانی همچون افزایش فشار خون، دردهای جسمانی چون سردرد، دردهای قفسه سینه و غیره، دیابت، افزایش ضربان قلب، و اختلالات قلبی و عروقی میشود.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

درمان استرس ، اضطراب و دلشوره:

اگر چه روشهای درمانی روانشناختی چون شناخت درمانی و رفتار درمانی و همچنین دارو درمانی میتواند بسیار مفید باشد،

اما به نظر میرسد که هیپنوتیزم درمانی به همراه روشهای درمانی روانشناختی و رفتار درمانی موثر ترین درمان برای اختلالات اضطراب و استرس باشند.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

 

📝کنترل استرس ، اضطراب و دلشوره در ۱۰ دقیقه

💠هماهنگی با احساسات فیزیکی و روانی ناشی از استرس می تواند به شما کمک کند تا راحت تر با زندگی کنار بیایید و کارآمدتر شوید ( استرس ، اضطراب و دلشوره)

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

💠درمان استرس ، اضطراب و دلشوره با قدم زدن آگاهانه:

۱.بیرون بروید و شروع به راه رفتن کنید.می توانید برای کنترل استرس از راه رفتن کمک بگیرید و اضطراب خود را در کمتر از ۱۰ دقیقه با راه رفتن کاهش دهید.

قدم زدن در طبیعت می تواند باعث افزایش اثر آرامبخشی پیاده روی شود.برای بسیاری افراد طبیعت آرامبخش است و راهی عالی برای فرار از زندگی شلوغ شهری محسوب می شود.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

💠۲٫به بدنتان توجه کنید برای رفع استرس ، اضطراب و دلشوره.

آگاه بودن می تواند کلمه مناسب دیگری برای توجه کردن به شمار برود. همانطور که پیاده روی می کنید به اینکه بدنتان چه احساسی می کند توجه کنید.

لازم نیست برای تغییر چیزی تلاش کنید فقط کافیست به احساستان توجه کنید .همراه با افکار درهم ریخته همیشگی تان پیاده روی نکنید.

پیاده روی آگاهانه راهی برای دور شدن از افکار استرس زایی است که به ذهنتان می آیند.به احساسی که با هر قدم در پاهایتان ایجاد میشود دقت کنید.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

 

💠۳.محیط اطرافتان را ارزیابی کنید برای استرس ، اضطراب و دلشوره.

بعد از اینکه بر روی تمام حالات و حرکات بدنتان تمرکز کردید، این بار به محیط پیرامونتان دقت کنید. به رنگ هایی که در اطرافتان می بینید و هرچیز دیگری که پیرامون شماست توجه کنید.

سعی کنید به طور کامل در اشیا و مناظری که در اطراف شما هستند غوطه ور شویدتا به چیزهای دیگر فکر نکنید.

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

💠۴.در نحوه تنفس و حالت های بدنتان تغییر ایجاد کنید برای رفع استرس ، اضطراب و دلشوره.

وقتی به طور کامل با بدن و محیط پیرامونتان ارتباط برقرار کردید شروع به تغییر نفس کشیدن و حالت بدنتان کنید. راست بایستید و نفس عمیق بکشید.

با هر قدم تصور کنید که رشته ای به هم متصل سر شما را نگه داشته استو این رشته تمام اعضای بدنتان را به هم پیوند می دهد و در نهایت به پایتان ختم می شود.

 

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

💠۵.تمرکزتان را حفظ کنید برای رفع استرس ، اضطراب و دلشوره.

اگر ذهنتان درگیر مسائلی به جز پیاده روی و تنفس و توجه به محیط اطرافتان شد برای لحظه ای به افکارتان توجه کنید و بعد آنها را رها کنید.

دوباره روی همان رشته خیالی که سر و بدنتان را نگه داشته است تمرکز کنید.ممکن است برای اینکه دوباره حواستان را معطوف به پیاده روی کنید نیاز به تمرین داشته باشیداما این بخشی از همان تمرینات است.

 

 

 استرس ، اضطراب و دلشوره

 

 

هیپنوتراپی #هیپنوتیزم #منیه_تیزم
#مدیتیشن #ثروت #روان_درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *