اعتماد به نفس

 

پیامدها و عواقب عدم اعتماد به نفس

پیامدها بسیار است.

شخصی که فاقد اعتماد به نفس می باشد در واقع قدرت ابراز وجود، توانایی احقاق حق، توانایی در ابراز علاقه و بیان احساسات و غیره را ندارد.

در نتیجه احساس سر خوردگی، خود کم بینی و احساس پریشانی مینماید، که این همان افسردگی است.

در واقع یکی از عوامل اصلی و درجه یک اختلالات افسردگی، اضطراب، وسواس، و غیره که این درمانگر در طول دوران کاری در بیماران خود مشاهده نموده است عدم اعتماد به نفس میباشد.

 

اعتماد به نفس

 

شباهت های زیادی بین اعتماد به نفس و خجالت وجود دارد . یک فرد خجالتی هم می ترسد ابراز وجود کند و همینطور یک فردی که اعتماد به نفس پیامدها و عواقب عدم اعتماد به نفس ندارد هم ترس ازابراز وجود دارد .

 

اعتماد به نفس

 

با این حال تفاوتهای این دو بسیار زیاد است . به طور کلی فردی که دارای عدم اعتماد به نفس می باشد حتی در انجام کارهایی که توان انجام آن را دارد هم می ترسد .

بسیاری از افراد دارای اعتماد به نفس کاذب می باشند . این افراد ادعای انجام هر کاری را می نمایند و هنگامیکه شکست می خورند سعی می کنند باز آن را توجیه کنند .

 

اعتماد به نفس

 

اگرچه اعتماد به نفس کاذب یک ویژگی منفی است ولی وضعیت افراد دارای این ویژگی بهتر از افرادی است که ندارند .

چون کسی که عزت به نفس ندارد حتی برای بهبود شرایط خود هم تلاش لازم را انجام نمی دهد .یکی از دلایل افسردگی عدم اعتماد به نفس می باشد.

 

 

اعتماد به نفس

 

درمان عدم اعتماد به نفس با استفاده از هیپنوتیزم

متاسفانه عدم اعتماد به نفس همان طور که گفته شد یکی از عوامل اصلی اختلالات عاطفی و رفتاری و روانی است.

بسیاری از درمانگران از جمله روانپزشکان به دنبال رفع علایم بیماری می باشند و معمولا روانپزشکان دارو تجویز مینمایند تا علایم افسردگی و استرس و غیره را کاهش دهند.

 

 

اعتماد به نفس

 

و متاسفانه فنون روانشناسی چون شناخت درمانی و رفتار درمانی و … نیز در درمان و یا بهبود حالات روانی و رفتاری فرد آنچنان موفق نبوده است.

از آنجایی که به نظر میرسد که ریشه بسیاری از اختلالات رفتاری و روانی ریشه در اعماق ذهن و یا ضمیر ناخودآگاه فرد دارد شاید در حال حاضر هیپنوتیزم درمانی به همراه روان درمانی قویترین روش برای بهبود عزت بنفس و دیگر حالات روانی فرد باشد.

 

اعتماد به نفس

 

‌خود هیپنوتیزم و مردم گریزی

 

فردی دارای اختلالات شخصیت کناره گیراست او نسبت به شرمندگی و تحقیر شدن حساسیت زیادی دارد با دیگران روابط عاطفی بر قرار نمی کند زیراازطردشدن می ترسد

اعتماد به نفس ندارد ،مضطرب و افسرده است،درروابط خانوادگی و اجتماعی و فردی دچار مشکل جدی می گردد،

 

اعتماد به نفس

 

این فرد می تواند در حالت هیپنوز چند جلسه شروع به تصور و تلقین به خود نماید که دیدگاه های او در مورد مسائل زندگی غلط بوده و مطابق واقع نیست طرد شدن و تحقیر موجب شکست و بد بختی نمی گردد

 

اعتماد به نفس

 

درمان خجالت و ترس از جمع

بسیاری از افرادی که دارای خجالت و ترس از جمع هستند و یا به عبارتی اعتماد به نفس لازم در ابراز وجود در روابط اجتماعی را ندارند و دچار استرس و اضطراب میگردند .

اگر چه فنون درمانی روانشناسی چون شناخت درمانی، رفتار درمانی و روانکاوی میتواند به فرد کمک نماید تا نسبت به مشکلات خویش شناخت پیدا کرده و راهبردهایی را برای کاهش اضطراب خویش بکار گیرد.

 

اعتماد به نفس

 

با اینحال از آنجایی که ریشه این مشکلات در اعماق ذهن ناهشیار نهفته است هیپنوتیزم درمانی به کمک دیگر روشهای روانشناسی میتواند قویترین ابزار درمانی باشد.

 

 

اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *