وسواس فکری

🌀🌀 علائم و نشانه هاي وسواس فكري

▫️حدس هاي بي پايان در مورد يك موضوع و يا يك مسئله
▫️تحليل پيچيده مسائل
▫️وحشتناك سازي و يا انتظار بدترين اتفاق ممكن
▫️ بي خوابي و بد خوابي
▫️تصميم گيري از روي نفرت

وسواس فکری

 

▫️ احساس تاسف مزمن
▫️انتظار تصميم گيري از سمت ديگران
▫️ عدم پذيرش واقعيت
▫️ شخصي سازي موضوعات
▫️كمال گرايي
▫️ انتقاد و سرزنش خود
▫️ عدم اطمينان
▫️احساس فشار رواني
▫️احساس عدم توانايي براي خاموش كردن افكار سمج

 

 

وسواس فکری

 

آیا با هیپنوتیزم می‌توان وسواس فکری و عملی را درمان کرد؟

 

معمولا افراد وسواسی و خصوصا شخصیت‌های وسواسی ذهن نقاد قدرتمندی دارند که کنترلی روی آن ندارند و این عامل باعث می‌شود که هیپنوتیزم آنها با سختی جلو برود

و به تکنیک‌های پیشرفته‌تر از جمله هیپنوز اریکسوني نیاز باشد.وسواس بیماری نسبتا شایعی است که حداقل ۳ درصد افراد را درگیر می‌کند و درمان اصلی آن دارودرمانی و رفتار درمانی است.

 

وسواس فکری

 

تکنیک رفتاردرمانی وسواس مواجهه و پیشگیری از پاسخ است. هیپنوتیزم می‌تواند همکاری فرد در اجرای این تکنیک را افزایش داده و سرعت درمان را بالا ببرد.

تکنیک AR و پیدا کردن ریشه روانشناختی بیماری در کودکی نیز می‌تواند در درمان این رفتار موثر باشد.

وسواس فکری

 

درمان وسواس فکری و عملی

وسواس فکری و عملی قابل درمان است.

اما عواملی چون شخصیت فرد وسواسی، شدت وسواس بیمار، میزان انگیزه بیمار برای درمان و همچنین چگونگی بکار گیری فنون درمان توسط درمانگر و غیره میتواند در درمان انواع وسواس اثر گذار باشد.

 

وسواس فکری

 

از جمله روشهای درمانی که در درمان وسواس بکار گرفته میشود دارو درمانی، مشاوره روانشناسی و روان درمانی، و همچنین هیپنوتیزم درمانی را می توان بکار گرفت.

تجربه نشان داده است مشاوره و روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی یکی از روشهای موثر در درمان وسواس و افسردگی و غیره می باشند.

 

وسواس فکری

 

افسردگی و هیپنوتیزم درمانی و ارتباط آن با وسواس فکری و عملی:

اگر چه روشهای درمانی رایج در درمان افسردگی بسیار مهم هستند، در واقع اهمیت روشهای درمانی رایج همچون درمانهای دارویی توسط متخصصین اعصاب و روان و روشهای درمانی شناختی و همچنین شناختی- رفتاری (c.b.t) بحدی اهمیت دارد که نمیتوان آنها را در درمان همه اختلالات روانی از جمله افسردگی نادیده گرفت.

 

 

وسواس فکری

 

با اینحال به نظر می رسد بسیاری از بیمارانی که دوره های درمانی زیادی را گذرانده اند اما همچنان از مشکل افسردگی و یا غیره رنج می برند. در واقع می توان چنین اذعان کرد که روشهای درمانی جاری در درمان بسیاری از مشکلات کارایی آنچنانی ندارند.

 

 

وسواس فکری

 

خیلی از اوقات بیماران اظهار می دارند که غالبا” علت مشکل خود را می دانند اما قادر به حل آن نیستند. مثلا” کسیکه ترس از جمع دارد و یا کسی که از وسواس فکری یا عملی شستن رنج می برد،

 

وسواس فکری

 

 

می گوید میدانم که در واقع اگر در جمع حاضر شوم خطری از سمت جمع مرا تحدید نمی کند اما در آن لحظه من قادر به کنترل هیجان ترس خود نیستم.

و یا کسیکه دچار وسواس شستن است می گوید از لحاظ منطقی می دانم که دستانم کثیف نیستند، اما قادر به کنترل فشار وسواس فکری برای عمل شستن دست خود نیستم، در نتیجه به شستن دستم ادامه می دهم.

 

 

وسواس فکری

بنظر می رسد هیپنوتیزم تغییراتی را در ذهن ناهشیار فرد بوجود می آورد که فرد را قادر به انجام کار مورد نظر می کند. مثلا” در هنگامی که می خواهد شستن دست را متوقف کند فشار فکری وسواس فکری گونه کمتری را احساس می کند ،

و یا به راحتی افکار منفی و بدبینی را از خود دور می کند، و یا اینکه هیجان ترس کمتری را در جمع حس می کند. معمولا” زمانی هیپنوتیزم درمانی قادر به درمان افسردگی می باشد که به همراه روان درمانی و مشاوره روانشناسی باشد.

 

 

وسواس فکری

 

هیپنوتیزم در درمان افسردگی و وسواس فکری و عملی و حالتهای آن بسیار موثر بوده و نتایج بسیار خوبی هم حاصل شده است .

 

وسواس فکری

 

 

هیپنوتیزم درمانی در از بین بردن و یا کاهش حالتهای افسردگی مانند : بی حالی و بی حوصلگی – بی خوابی – بد خوابی – کابوس شبانه – افکار خود کشی و حتی اقدام به خود کشی – پر خوری – کم خوری – نا امیدی – افکار خشم آلود – بدبینی – احساس ناامیدی – لذت نبردن از زندگی – کاهش تمایلات جنسی – کاهش اراده- و گوشه گیری – لذت نبردن از جمع …. بسیار موثر بوده است .

 

 

وسواس فکری

 

البته اگر چه تقویت مثبت اندیشی در ناهوشیار بوسیله هیپنوتیزم در درمان افسردگی بسیار موثر است ، اما همیشه اینطور نیست که ما انسانها از طریق نا هوشیار کنترل شویم ،

بلکه هوشیاری و اراده ما در تغییر و تحول حالات درونی و همینطور بیرونی ما بسیار موثر می باشد . ما باید مثبت اندیشی را تمرین نمائیم .

 

 

 

وسواس فکری

 

 

 

وسواس فکری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *