افسردگی

🔵 افسردگی به عنوان یک اختلال و گرفتاری و درگیری ولی به زبانی دقیق و درست یک بیماری شایع است که در همه جوامع بشری و در طول تاریخ به گونه های مختلف وجود داشته و افراد را مورد ازار و اذیت قرار داده است.

افسردکی بیماری با علائم و نشانه های فلسفی و جهان بینی با نظام باورها و اعتقادات انسانی با زمینه های شناخت و ادراک و آگاهی فرد با موضوعات احساسی و عاطفی و هیجانی و حتی زمینه های رفتاری و گرفتاری و بدنی در ارتباط است.

 

افسردگی

 

همچنین یک بیماری عمومی و پراکنده در زمینه ها و جنبه های مختلف وجود انسانی و زندگی و روابط اوست. بنابراین با مفهوم غم و اندوه و ناراحتی شدید بسیار متفاوت است.

بسیاری از مردم وقتی بسیار اندوهگین هستند، خود را افسرده میدانند در حالیکه موضوع افسردگی تنها باعلامت غم و اندوه خود را نشان نمیدهد و شدت غم و اندوه گرچه علامت مهمی برای این بیماری است،

 

افسردگی

 

ولی اگر محیط اطراف و شرایط و روابط فرد را فقط در ارتباط با غم و اندوه به هم می‌ریزد، و این غم و اندوه تأثیر مستقیم و بلاواسطه ای با محیط و زندگانی فرد دارد، همچنان به عنوان یک حال احساسی باید شناخته شود و نباید آنرا افسردگی تلقی کرد…

 

افسردگی

تاثیر زیانبار افسردگی بلندمدت بر ساختار مغز

 

🌐محققان پی بردند ابتلا به این اختلال برای مدت طولانی می تواند موجب تغییر در مغز شود.

 

افسردگی

 

مطالعه محققان مرکز سلامت روان در اونتاریو کانادا نشان می دهد افرادی که برای مدت طولانی دچار افسردگی درمان نشده هستند و بیش از یک دهه بطول انجامیده است، در مقایسه با افرادی که کمتر از ۱۰ سال مبتلا به افسردگی درمان نشده بودند، التهاب مغزی بیشتری داشتند.

 

افسردگی

 

🌐«جف مایر»، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید:

«التهاب بیشتر مغز واکنش متداول در پیشرفت بیماری های مغزی نظیر آلزایمر و پارکیسنون است.»در این مطالعه، گروهی از افراد با بیش از ۱۰ سال ابتلا به افسردگی و گروه دیگر با کمتر از ۱۰ سال ابتلا به افسردگی و همچنین گروهی بدون افسردگی به عنوان گروه مقایسه حضور داشتند.

 

افسردگی

 

🌐در این مطالعه، التهاب مغز با استفاده از نوعی تصویربرداری مغز موسوم به PET اندازه گیری شد.سلول های ایمنی مغز موسوم به میکروگلیا در واکنش التهابی مغز به آسیب یا صدمه به مغز نقش دارند اما التهاب بیش از حد زیاد با سایر بیماری های مغزی و همچنین این اختلال مرتبط است.

 

افسردگی

 

🌐زمانیکه میکروگلیا فعال می شوند موجب ایجاد پروتئین TSPO بیشتری می شود؛ TSPO نشانه التهاب است که با استفاده از تصویربرداری PET قابل مشاهده است.

🌐محققان دریافتند میزان PET در مناطق مختلف مغز افراد مبتلا به افسردگی بلندمدت حدود ۳۰ درصد بالاتر بود. همچنین گروه مبتلا به این اختلال بلندمدت در مقایسه با افراد فاقد این بیماری دارای میزان بالاتر TSPO بودند.

 

افسردگی

 

📝حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است؟

 

💠افسردگی یکی از اختلالات شایع جامعه امروز ما است، که با بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی بوده و می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات فرد تأثیر مخرب بگذارد.

افسردگی در زنان بیشتر از مردان است، ۲۵ درصد افراد جامعه مبتلا به این اختلال هستند، گاهی افسردگی با کم‌اشتهایی، اختلال خواب و خستگی همراه با درد جسمانی دیده می‌شود.

 

افسردگی

 

💠 ممکن است افراد افسرده اشتیاق خود در انجام فعالیت‌هایی که زمانی برایشان لذت‌بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی‌میل و کم‌اشتها شوند، علاقه و لذت بردنشان نسبت به گذشته کاهش می‌یابد.

افسردگی علت مشخصی ندارد، علت‌های متعددی می‌تواند دخیل باشد، اما مهم‌ترین علت آن ژنتیک است، یعنی افرادی دیگر از خانوده نیز مبتلا به این اختلال شده‌اند و با استرس‌هایی در زندگی این افراد، افسردگی سریع خود را نشان می‌دهد.

 

افسردگی

 

💠یکی از علائم شایع افسردگی کاهش تمرکزاست. این افراد به دلیل افسردگی حواس پرت شده و مدام از لیست برنامه‌هایشان یکی دو مورد را فراموش کرده و انگیزه‌ای برای انجام کارهایشان ندارند.

کاهش تمرکز در همه زمینه‌ها تاثیر گذار است، فرد، قبلا کارش را بدون نقص و با دقت انجام می‌داد اما در این دوره به دلیل عدم تمرکز و فکرهای متفاوت در ذهن نمی‌تواند درست تمرکز کند و کارهایش را درست انجام دهد.

 

افسردگی

 

💠 افراد افسرده قضاوت دیگران برایشان مهم است و مدام به فکر این هستند که دیگران در موردشان چه فکر می‌کنند و در این صورت بسیار زود رنج و تا حدی دچار بدبینی خفیف می‌شوند، که مربوط به روحیه ضعیف و خلق افسرده‌شان است.

 

افسردگی

 

💠در صورت خفیف بودن افسردگی ورزش کردن می‌تواند فرد را شاد کند، ورزش روزانه در کنار درمان دارویی و جلسات مشاوره می‌تواند اثر بخش باشد، ورزش باعث شده تا مواد شیمیایی نشاط ‌آور و انرژی ‌بخشی چون سروتنین و اندورفین در مغز آزاد شوند؛ کاری که داروها به‌طور مصنوعی انجام می‌دهند.

 

افسردگی

 

یک توصیه تغذیه‌ای برای بهبود افسردگی

 

💠رژیم غذایی سرشار از فیبر خوراکی و سبزیجات می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. رژیم غذایی سالم می‌تواند به میزان چشمگیری علائم افسردگی را تسکین دهد.

این یافته نتیجه قطعی به دست آمده از آزمایش‌ها و بررسی‌های موجود است.

 

افسردگی

 

💠گروهی از متخصصان انگلیسی به منظور بررسی دقیق تأثیر رژیم غذایی سالم بر بهبود اختلال‌های روحی به ارزیابی اطلاعات نزدیک به ۴۶ هزار نفر پرداختند و مشخص شد هر گونه تغییر مثبت در رژیم غذایی می‌تواند علائم این اختلال را به طور چشمگیری کاهش دهد. هرچند، این تغییر در رژیم غذایی بر کاهش اضطراب اثربخش نیست.

 

افسردگی

 

💠تغییرات تغذیه‌ای که علائم افسردگی را تسهیل می‌کند شامل رژیم‌های غذایی کاهنده وزن و چربی و رژیم‌های غذایی سرشار از مواد مغذی است.

 

افسردگی

 

💠به گفته متخصصان وعده‌های غذایی سرشار از فیبر خوراکی و سبزیجات در کنار کاهش مصرف فست‌فودها و خوراکی‌های حاوی مواد قندی در رفع علائم این اختلال می‌توانند مؤثر باشد.

 

افسردگی

 

 

💠متخصصان انگلیسی همچنین مشاهده کردند تغییرات تغذیه‌ای در کنار ورزش کردن، روند بهبود علائم افسردگی را در بیماران تقویت می‌کند.

علاوه بر این، تأثیر بهبود رژیم غذایی بر سلامت روان زنان چشمگیرتر است.

 

 

افسردگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *